Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zalecana ilość aktywności fizycznej dla dzieci jest następująca:

  1. Dzieci w wieku przedszkolnym (3-5 lat): Dzieci w tym wieku powinny być aktywne przez co najmniej 3 godziny dziennie. Aktywność fizyczna może być różnorodna, takie jak zabawa na podwórku, jazda na rowerze, pływanie, tańce, gimnastyka czy gry zespołowe.
  2. Dzieci w wieku szkolnym (6-17 lat): Dzieci w wieku szkolnym powinny być aktywne przez co najmniej 1 godzinę dziennie. Podobnie jak w przypadku przedszkolaków aktywność fizyczna może być różnorodna, np. jazda na rowerze, gra w piłkę nożną, pływanie, taniec, gimnastyka, jazda na rolkach czy inne formy ruchu.

WHO zaleca połączenie aktywności aerobowej (takiej jak bieganie, skakanie, pływanie) z aktywnością wzmacniającą mięśnie (np. ćwiczenia siłowe, gimnastyka) oraz aktywnością poprawiającą gibkość (np. rozciąganie, joga).

Warto jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, więc ilość aktywności fizycznej może się różnić w zależności od preferencji, zdolności fizycznych i stylu życia. Ważne jest, aby zachęcać dziecko do aktywności fizycznej, która mu sprawia radość i jest dostosowana do jego wieku i możliwości fizycznych, oraz by promować zdrowy styl życia już od najmłodszych lat. Bardzo ważne jest także pamiętanie o tym, że dzieci czerpią przykład z dorosłych!